Kreće projekt Znanje za sve III

Autor: Mirela Majnarić, 5. 9. 2017.

Grad Crikvenica kroz mnoštvo projekata nastoji pomagati djeci i unaprjeđivati standard u obrazovnim ustanovama na području Grada kako bi sva djeca imala jednaku priliku za obrazovanje.

Jedan od takvih projekata je i ZNANJE ZA SVE III, koji je sufinanciran bespovratnim sredstvima iz Europskog socijalnog fonda, Operativnog programa „Učinkoviti ljudski potencijali 2014.-2020.“, a usmjeren je na unaprjeđivanje programa inkluzije, odnosno pružanje stručne podrške učenicima s teškoćama u razvoju u OŠ Vladimira Nazora i OŠ Zvonka Cara kroz rad educiranih pomoćnika u nastavi. Radom pomoćnika u nastavi razvijaju se obrazovna postignuća, vještine i sposobnosti učenika s teškoćama te postiže njihova uspješnija socijalizacija i emocionalno funkcioniranje. Pomoćnici u nastavi dodijeljeni su onim učenicima koji savladavaju nastavni plan i program škole koju pohađaju, ali imaju teškoće koje ih sprječavaju u funkcioniranju bez pomoćnika u nastavi.

Rad pomoćnika u nastavi bio je kroz ovaj projekt sufinanciran bespovratnim sredstvima iz Europskog socijalnog fonda i u protekle dvije školske godine. Ove je godine Poziv Ministarstva znanosti i obrazovanja raspisan za razdoblje od četiri školske godine, pa ukupan proračun projekta iznosi 3.261.729,60 kuna, od čega je Grad Crikvenica, uspješnom prijavom na natječaj, iz Europskog socijalnog fonda osigurao 2.772.470,16 kn, odnosno 85 % ukupnog iznosa projekta. Ostatak potrebnih sredstava osigurat će se iz proračuna Grada Crikvenice, a riječ je o 489.259,44 kune, odnosno 15 % ukupnog iznosa.

Zamjenica gradonačelnika Ivona Matošić potpisala je Ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava u petak, 1. rujna, na svečanosti uručenja ugovora u Zagrebu.

Projektom ZNANJE ZA SVE III će u sljedeće četiri školske godine biti osiguran rad ukupno 18 pomoćnika u nastavi u OŠ Vladimira Nazora i Zvonka Cara s područnim školama.
Školske godine 2017./18. će u školama biti zaposlena četiri pomoćnika u nastavi za četiri učenika s teškoćama u razvoju (tri u OŠ Zvonka Cara i jedan u OŠ Vladimira Nazora). Iz projekta se financiraju plaće i troškovi prijevoza pomoćnika u nastavi te sva prava koja proizlaze iz njihovih ugovora u radu, kao i troškovi specijalizirane edukacije za novozaposlene.

Grad Crikvenica će u razdoblju trajanja ugovora uoči svake školske godine Ministarstvu prijavljivati broj osnovnoškolaca za koje je potrebna potpora pomoćnika u nastavi. Na provedbi projekta kontinuirano surađuje zajednički projektni tim iz Grada Crikvenice, OŠ Vladimira Nazora i OŠ Zvonka Cara.

Tekst preuzet s internetske stranice Grada Crikvenice

« Ožujak 2024 »