Obilježili smo Dan ružičastih majica

Autor: Mirela Majnarić, 22. 2. 2017.

Naša škola odlučila je dati podršku preventivnom programu Pink Shirt Day, odnosno Dan ružičastih majica koji se obilježava zadnje srijede u mjesecu veljači. Nastao je kao protest na reakcije vršnjaka na događaj koji se dogodio u jednoj kanadskoj školi. Jedan dječak , želeći dati podršku liječenima od raka  dojke, među kojima je bila i njegova  majka, je obukao ružičastu majicu. Zbog te majice je postao žrtva  vršnjačkog nasilja.

No, probudila se i ona pozitivna energija . Veliki dio školskih ustanova odlučio  je stati na stranu nenasilja te su svi solidarno počeli u znak podrške nenasilju, u spomen toga događaja  nositi ružičaste majice. Od tada se u cijeloj zemlji organiziraju razne aktivnosti, kako po školama tako i na radnim mjestima, te se nose ružičaste majice koje simboliziraju borbu protiv nasilja među vršnjacima. U Hrvatskoj se po prvi puta obilježio dana 2014. godine, uz sudjelovanje svih odgojno- obrazovnih ustanova i podršku Vlade RH.

Ove su srijede učenici i učitelji obukli ružičaste majice, kao znak podrške nenasilju i pravu na različitost. Napravili smo zajedničku sliku na dvorištu  i time jasno poručili kako stojimo čvrsto uz ideju nenasilja.

U nastavku slijede neke od aktivnosti kojima smo obilježili ovaj važan dan:

• Učenicima 5.razreda djelatnica PU Crikvenica održala je predavanje o učeničkom nasilju te su oni nakon predavanja uredili pano u svojoj učionici.
  • Učenici 6.razreda i 7. razreda gledali su kratki prilog s Youtubea o tome zašto se i od kada obilježava Dan ružičastih majica, analizirali tekst o podjeli boja na muške i ženske i zatim uredili pano.
  • Učenici 8. razreda gledali su film "Simke - kako je nestao dobri duh Rijeke" redateljice Ane Mušnjak. To je priča je o ubojstvu Riječanina Vitomira Jovičića poznatijeg pod imenom Simke kojeg je u travnju 2009. godine bez ikakvog razloga u Rječinu bacio dvedesetčetverogodišnjak iz Rijeke. Simke, mladić blage retardacije, omiljen u kafićima u središtu grada, našao se na krivom mjestu u krivo vrijeme. Da bi osvjestili mlade ljude ovim filmom i debatom nakon filma kod naših učenika pobudili smo osjećaj empatije prema različitostima.

Ostajemo u nadi  smo da ovakvi i slični događaji neće puniti naslovnice medija i da će nasilja biti sve manje i manje.

U nastavku pogledajte foto-galeriju događanja u školi i učeničkih radova povodom Dana ružičastih majica.

22.-26. 4. - matična

22.-26. 4. - PŠ