DANI ZAHVALNOSTI ZA PLODOVE ZEMLJE 2012

Autor: Natalija Smolčić, 15. 10. 2012.

Dani kruha – dani zahvalnosti za plodove zemlje – obilježavaju se svake godine tijekom listopada u dječjim vrtićima, osnovnim i srednjim školama, učeničkim domovima, ustanovama za odgoj i obrazovanje djece s teškoćama u razvoju, te ograncima i granama Udruge Lijepa naša. Svečanostima Dana kruha, uz molitvu, blagoslov i simbolično blagovanje kruha zahvaljujemo Bogu na svim plodovima, radostima, uspjesima i darovima kojima smo tijekom godine kao narod i kao pojedinci bili podareni.

Svečanosti u vrtićima i školama

Obilježavanje Dana kruha u vrtićima, osnovnim i srednjim školama, učeničkim domovima, te ustanovama za odgoj i obrazovanje djece s teškoćama u razvoju, pridonosi potpunijem odgoju i obrazovanju za zaštitu okoliša, upoznavanju i očuvanju biološke raznolikosti Hrvatske, podizanju svijesti o ekološkoj poljoprivredi i zdravoj prehrani, a temelji se na izgrađivanju pozitivnih stavova i stvaranju pravilnog emocionalnog odnosa djeteta–učenika i prirode.

U školskim prostorima postavljaju se izložbe plodova zemlje užeg zavičaja, kruha i krušnih proizvoda, različitog sjemenja, te starih alata koji su se koristili ili se još koriste u obradi zemlje i pripremi kruha. Postavljaju se izložbe učeničkih radova (likovne, literarne i dr.), rezultati istraživanja; npr. zastupljenost različitih vrsta žitarica u prehrani stanovništva određenog kraja, autohtone biljne vrste određenog područja, prehrana stanovništva i prehrambene navike kroz povijest, poljodjelske kulture naših županija i njihov uzgoj, odnos prema kruhu i plodovima zemlje, te mnogobrojne druge aktivnosti. Izložbene prostore obilaze roditelji učenika i njihovi gosti.

• upoznati djecu i učenike s nastajanjem kruha (od zrna do kruha)
  • približiti im blagovanje kruha i narodne običaje
  • poučiti mlade o kruhu kao izrazu životne i duhovne snage
  • upoznati učenike sa žetvenim i ostalim običajima
  • upoznati učenike s autohtonim i/ili starim vrstama voća i drugim plodovima zemlje (povrće, žitarice, gljive, ljekovito i začinsko bilje)
  • upoznati učenike sa zastupljenošću i načinima očuvanja pojedinih vrsta (izgled sjemena, način i vrijeme sadnje, vegetacijski ciklus)
  • upoznati učenike s razlikama između ekološki zdrave hrane i genetski modificiranih organizama
  • ukazati na važnost zdrave prehrane i prednosti ekološke poljoprivrede

U PODRUČNOJ ŠKOLI SELCE UČITELJICE SU PRIPREMILE PROJEKTNI DAN. ŠTO SE SVE ZBIVALO TIJEKOM JUTRA, PROČITAJTE U NASTAVKU I POGLEDAJTE U FOTO GALERIJI

KRATKI FILMOVI

- Ples, svi

- Recitacija 1.razred

- Recitacija, 2.r

Crikvenica, Novi, Vinodol 17.10.2012.

SELCE

Učenici pekli kruh po receptima mama i baka

SELCE » Učenici Područne škole Selce posvetili su cijeli utorak kruhu. U pekari u centru Selca promatrali su kako se danas peče kruh, a u školi su učenici trećih i četvrtih razreda objasnili svojim mlađim kolegama kako su kruh pripremali naši stari. Nakon teoretskog dijela, uhvatili su se posla u ruke i pripremali kruh po receptima svojih mama i baka. I nije bilo jednostavno jer su morali pokazati svoje matematičko znanje jer teško da bi ispalo nešto ukusno da nisu dobro izračunali omjere sastojaka. U vremenima kad se teško dolazi do posla, naučili su što znači dati nekome kruh i diskutirali o kruhu kao simbolu vrijednosti. Na kraju je pedesetak učenika škole u Selcu stolove ukrasilo sakupljenim jesenskim plodovima te kušalo svoj kruh. (A. R.)

u srijedu