> O školi  > Povijest
Povijest
Škola nosi ime velikog umjetnika, kipara i slikara, učitelja crtanja ZVONKA CARA. Rođen je 4. veljače 1913. godine u Crikvenici, a umro je 13. studenog 1982. Odlučujuća prekretnica za Zvonka Cara bilo je upoznavanje s Vladimirom Nazorom tadašnjim upraviteljem Dječjeg doma u Crikvenici kada je Nazor prepoznao nadarenost mladog Zvonka i pomogao mu da s navršenih 16 godina bude primljen na Likovnu akademiju u Zagrebu.

Više o Zvonku Caru  u ŠKOLSKOM ČASOPISU «ZVONKO»2007./2008.
TEKST PRIPREMILA MILENA BLAŽIĆ KNEZ nastavnica (učitelj-savjetnik) hrvatskog jezika i voditeljica novinarsko-literarne skupine.

Osnovna škola Zvonka Cara osnovana je Odlukom Skupštine općine Crikvenica od 19. srpnja 1991. godine i prvu je godinu radila u istoj zgradi sa susjednom školom Vladimira Nazora.
U školskoj godini 1991./1992. školu je pohađalo 524 domicilna i 221 prognani učenik u 23 razredna odjela (prosječno 32 učenika po odjelu). Bila su zaposlena 32 učitelja.
1992/93. školske godine uselili smo nakon adaptacije u sadašnju školsku zgradu. Iste godine započela je i dogradnja zgrade koja je dovršena tek prije 2 godine.
Do 1.10 1993. ravnatelj je bio g. Vjekoslav Crvelin. Nakon njegovog odlaska pa do 31.12.2007. ravnatelj je bio g. Vladimir Domijan. Ove školske godine, nakon odlaska u zasluženu mirovinu na mjesto ravnatelja od 1. siječnja 2008. imenovana je Desiree Pečaver.
Osnovna škola Zvonka Cara ove školske godine broji 369 učenika. S njima radi 36 učitelja i to 13 učitelja razredne nastave i 23 predmetne 3 stručna suradnika i 9 ostalih djelatnika.
Radimo u matičnoj i dvije područne škole. Matična škola ima 278 učenika u 14 razrednih odjela i to 6 odjela razredne nastave i 8 odjela predmetne nastave.

Područna škola u Selcu od rujna radi u obnovljenom prostoru nakon rekonstrukcije i dogradnje i ima 41 učenika u 4 razredna odjela.
Naša druga PŠ Thalassotherapia nalazi se u prostorima Specijalne bolnice za medicinsku rehabilitaciju u kojoj je prosječno 50 djece koja dolaze iz cijele Hrvatske i borave u bolnici po 3 tjedna. Područna škola Thalassotherapia ima dva kombinirana odjela nižih razreda te dva kombinirana odjela viših razreda.

Matična škola i područna škola Selce rade u jednoj smjeni, a u područnoj školi Thalassotherapia nastava je organizirana u poslijepodnevnim satima zbog terapija koje učenici obavljaju ujutro.

Ponosni smo na rad naših učitelja u izvannastavnim aktivnostima, družinama i sekcijama koje su vrlo uspješne na natjecanjima i natječajima. Sekcije koje djeluju u našoj školi: novinarska, literarna, dramska, scenska, likovne, folklorna, veliki i mali zborovi, čakavska, ritmička, sportski ples, ekološka, keramičarska sekcija, prometna, školski športski klub, crveni križ i planinari.

Škola smo koja puno ulaže u permanentno stručno usavršavanje učitelja. Nakon višegodišnjeg ciklusa seminara Kvalitetna škola-škola bez prisile i dalje se usavršavamo kroz supervizije, a u planu je i uključivanje novih učitelja u seminar. I dalje primjenjujemo timsko-suradno učenje i nastavljamo s organizacijom nastave svih predmeta u blok satima. To omogućuje kvalitetnije timsko-suradno učenje i ujedno rasterećuje učenike smanjenjem broja predmeta u jednom danu.
Naša je škola prepoznatljiva i po svojem logu, djelu likovnog umjetnika Marijana Mavrića iz Selca.

« Ožujak 2024 »