SVJETSKI DAN UČITELJA-ŽUPANIJSKA NAGRADA IVI TKALECU

Autor: Damir Donadić, 6. 10. 2012.

Svjetski se dan učitelja još od 1994. godine obilježava 5. listopada u spomen na isti datum 1966. godine kada je potpisana Preporuka o statusu učitelja. Taj je dan prigoda da se pokaže kako je rad učitelja prepoznat kao jedan od najvažnijih za ukupan razvoj društva te da se kao takav i cijeni.

Od 2000. godine navedeni se datum obilježava u Republici Hrvatskoj, a iste se godine u proslavu uključila Primorsko-goranska županija koja po dvanaesti put obilježava Svjetski dan učitelja.

Tom prigodom na razini Županije dodijeljuju se nagrade najuspješnijim odgojno-obrazovnim djelatnicima i ustanovama na području Županije.

Jedan od dvanaest dobitnika Županijske  nagrade  je IVO TKALEC učitelj tehničke kulture iz OŠ Zvonka Cara.

RIJEKA:   <<< NATRAG
SVJETSKI DAN UČITELJA ŽUPANIJSKA PRIZNANJA I NAGRADE ODGOJNO-OBRAZOVNIM DJELATNICIMA I USTANOVAMA
Strpljivost najjača karika prosvjetnih djelatnika
Nagrađeni Nataša Tomljanović, Ivo Tkalec, Ingrid Šlosar, Desanka Kalinić, Nevia Grbac, Toni Žitko, Željka Travaš, Vesna Vlaho, Sonja Radivoj, Luka Kujundžić, Krešimir Brnin te Ratko Dušević

Karolina KRIKŠIĆ

Nagrađeni prosvjetni djelatniciRIJEKA » Dječji vrtić »Radost« iz Crikvenice, OŠ Rudolfa Strohala iz Lokava, riječka OŠ Ivana Zajca i Gimnazija Eugena Kumičića Opatija odgojno-obrazovne su ustanove kojima su jučer, u povodu Svjetskog dana učitelja u Pomorskom i povijesnom muzeju Hrvatskog primorja uručene Županijske nagrade, dok su u kategoriji odgojno-obrazovnih djelatnika nagrade primili Nataša Tomljanović iz Centra za odgoj i obrazovanje Rijeka, Ivo Tkalec iz OŠ Zvonka Cara Crikvenica, Ingrid Šlosar iz OŠ »Eugen Kumičić« , Desanka Kalinić iz OŠ Ivana Zajca, Nevia Grbac iz OŠ Kostrena, Toni Žitko iz Gimnazije Andrije Mohorovičića, Željka Travaš iz Tehničke škole za strojarstvo i brodogradnju, Vesna Vlaho iz Glazbene škole Ivana Matetića Ronjgova, Sonja Radivoj iz Graditeljska škola za industriju i obrt, Luka Kujundžić iz crikveničke Srednje škole Antuna Barca, Krešimir Brnin iz opatijske Ugostiteljske škola te Ratko Dušević iz Prve sušačke hrvatske gimnazije.

Prekinuta inicijativa

UNESCO je još 1994. godine proglasio 5. listopada Svjetskim danom učitelja, u spomen na isti datum 1966. godine kada je u Parizu potpisana Preporuka o statusu učitelja, a prema odluci Ministarstva prosvjete, obrazovanja i sporta Republike Hrvatske, u našoj se državi taj dan obilježava od 2000. godine. Ipak, nakon četiri godine obilježavanja na nacionalnoj razini, inicijativa je prekinuta, a Primorsko-goranska županija nastavila je tradiciju odavanja priznanja ljudima koji su kao svoj životni poziv odabrali odgoj i obrazovanj  e budućih generacija. Upravo se na tu činjenicu osvrnuo i predsjednik Županijske skupštine Ingo Kamenar koji je nagrađenim djelatnicima i ravnateljima nagrađenih odgojno-obrazovnih ustanova uručio priznanja i nagrade te kao njihovu »najjaču kariku« istaknuo strpljivost. Osim toga, Kamenar je najavio i daljnju dobru komunikaciju Primorsko-goranske županije i prosvjetnih djelatnika, a u ime svih nagrađenih prosvjetnih djelatnika zahvalila je profesorica hrvatskog jezika OŠ »Eugen Kumičić« Ingrid Šlosar.

Mame, tate, psiholozi...

– Od učitelja se očekuje da uče i poučavaju, ali i da budu druge mame i tate, psiholozi, pedagozi, zabavljači, voditelji projekata, administratori i štošta drugo. Mi sve to i jesmo, ali smo i ljudi koji ponekad i griješe, ali uvijek u namjeri da među svojim učenicima promoviramo društvene vrijednosti – znanje, rad, toleranciju i solidarnost, istaknula je Ingrid Slosar.
    Jučerašnja proslava Svjetskog dana učitelja završena je zahvalama novoumirovljenim ravnateljima škola čiji je osnivač Primorsko-goranska županija, a riječ je o Kati Štimac, donedavnoj ravnateljici OŠ Ivana Gorana Kovačića Delnice, Ivanka Rudan, Mirko Parat umirovljeni ravnatelj OŠ Frane Petrića Cres, Sonja Pečar Karabaić, bivša ravnateljica Glazbene škole Ivana Matetića Ronjgova te Srećko Bon koji je bio na čelu Strojarska škola za industrijska i obrtnička zanimanja.

Ovogodišnja Županijska proslava održala se u prostoru Pomorskog i povijesnog muzeja Hrvatskog primorja u petak 5.10., uz prisutnost predstavnika svih predškolskih ustanova, osnovnih i srednjih škola te učeničkih domova  s područja Primorsko-goranske županije.

Odgojno-obrazovne djelatnike predlaže matična ustanova tj. Učiteljsko vijeće u kojoj su zaposleni. Svaka odgojno-obrazovna ustanova može predložiti samo jednog kandidata. Kandidirati se mogu svi, i ustanove i pojedinci, a ako su već ranijih godina dobili Županijsku nagradu, tek nakon isteka roka od pet godina. Pri predlaganju odgojno-obrazovnih djelatnika vrednuju se sljedeći kriteriji: najznačajnija postignuća u stručnom radu- najuspješniji po rezultatima rada, ugledu u svom okruženju, uspješnosti učenika u natjecanjima znanja, umijećima i vještinama te u nastavku školovanja, po javnoj djelatnosti, javnom stručnom radu i prinosu općem napretku, ugled u društvenoj sredini, suradnja s lokalnom zajednicom i drugim institucijama i udrugama te ostali relevantni podatci.

Županijsko povjerenstvo za dodjelu Županijske nagrade u 2012. godini čine svi prošlogodišnji dobitnici županijske nagrade.

Fotografije pogledajte u FOTO GALERIJI

Priloženi dokumenti: