DAN PLANETA ZEMLJA -EKO AKCIJE U CRIKVENICI I SELCU

Autor: Milena Matrljan, 26. 4. 2015.

Povodom obilježavanja Dana planeta Zemlje, Grad Crikvenica je organizirao niz akcija i događanja u svrhu promicanja zaštite planete. Osim čišćenja pojedinih mjesta Crikveničke rivijere, u sklopu tjedna posvećenog zaštiti planete, održano je zanimljivo nadmetanje među učenicima nižih razreda osnovnih škola. Cilj nadmetanja bio je prikupiti što više čepova, plastičnih boca i papira te time priskrbiti pobjedu svome razredu i sudjelovati u završnoj aktivnosti 22. travnja, na sam Dan planeta Zemlje. Sva prikupljena sirovina bit će donirana u humanitarne svrhe. Pobjednički razredi, 2b iz OŠ Zvonka Cara i 4a iz OŠ Vladimira Nazora, sudjelovali su u sadnji stabala duž šetnice Balstrada u Crikvenici. Učenici su u pratnji svojih učitelja te uz pomoć i podršku predstavnika Grada Crikvenice i djelatnika komunalnog poduzeća Eko- murvica d.o.o., zasadili ukupno 22 stabla. Osim sadnje, učenicima je održano kratko edukativno predavanje. Uz svako stablo, učenici će postaviti glinenu pločicu na kojoj su napisali svoja imena te će u idućih godinu dana pratiti rast, educirati se o njegovom napretku te ga redovito obilaziti. Za pobjedničke razrede, Grad Crikvenica pripremio je prigodne majice te okrijepu.

IZ NOVOG LISTA

CRIKVENICA, NOVI, VINODOL: 23.4.2015.
DAN PLANETA ZEMLJA »POŠUMLJAVANJE« GLAVNE CRIKVENIČKE PLAŽE
Posađene dvadeset i dvije sadnice pinije

[* Foto: R. BRMALJ] CRIKVENICA » Sadnjom pinija duž plaže uz šetnicu Balstrada jučer je, na poseban način, obilježen međunarodni Dan planeta Zemlja. Posađene su dvadeset i dvije sadnice, a ovu akciju »pošumljavanja« glavne crikveničke plaže organizirao je Grad Crikvenica, u suradnji s komunalnim društvom Eko Murvica te učenika nižih razreda dviju osnovnih škola 2b iz OŠ Zvonka Cara i 4a iz OŠ Vladimira Nazora. Posljednji put sadnja ovih razmjera dogodila se 1989. godine.
    Ovoj radnoj akciji prethodio je projekt organiziran za učenike spomenutih škola koji se održao početkom tjedna posvećenog zaštiti planeta. Naime, prema riječima zamjenice gradonačelnika Silvije Crnić, riječ je o natjecateljskoj akciji u sklopu koje su učenici sakupljali vrijedan otpad prije svega plastične boce, čepove i papir.
    – Navedeni razredi bili su najbolji u sakupljanju otpada, a to im je omogućilo da sudjeluju u ovom projektu, rekla je Silvija Crnić, dodajući da će se sredstva prikupljena od otkupa vrijednih sirovina smeća donirati Udruzi invalida Grada Crikvenice.
    – Svake godine Grad Crikvenica obilježava Dan planeta Zemlje nekom od akcija, dodao je gradonačelnik Grada Crikvenice Damir Rukavina. – Dobro je da ovog puta sudjeluju djeca, za koje je ovo zasigurno poseban doživljaj i koja će za koju godinu moći reći da su jednu od ovih biljaka upravo ona zasadila, rekao je Rukavina. Ističući da će pinije kada narastu, osim što će uljepšati ovu plažu, osigurati hlad, a dobro je da se obala obnavlja jer stabla pod utjecajem vjetra stradavaju.

EKO TRAVANJ U PŠ SELCE

UČITELJICA: Anamarija Grbčić Pahlić

Protekli mjesec je bio u znaku EKO, EKO, u svim medijima, u svim djelatnostima, pa tako i u rukama i mukama četvrtašića  PŠ SELCE. Školski program prilagodili su temi, pa su kroz vodu, tlo , svjetlo i zrak, upoznajući  uvjete  života, sklapali male vjetrenjače , a sadeći vlastitu biljku , shvatili važnost  brige za okoliš i svu živu i neživu prirodu . Skupljajući boce, čepove i papir, postali su pravi ekolozi koji shvaćaju važnost i težinu riječi „ reciklaža“, „ otpad“, „ biorazgradnja“, „ kompost“, „fotoćelije“, „ solarna energija“, „ obnovljivi izvori“…. A nakon boravka u Školi u prirodi, nakon posjeta tvornici „Tehnix“, u Čakovcu, vidjeli su zalaganje ljudi za zbrinjavanjem otpada, kao jedino ekološki prihvatljivo  rješenje koje će spasiti prirodu u kojoj i sami žive.

Provodeći  mini likovnu radionicu  istraživali su  rode  i  tražili  najbolje proizvode  za čistu budućnost „ Prirodni miris u eko boci“, „ Mirišljava kanta za smeće“ ili „Čistač lošeg zraka“…Kreativnost je napravila  svoje, a pismo isprike Zemlji sve govori….( Da mi oprostiš ja te molim… ti znaš da jako te volim… Hana Osman)

Fotografije su u priviku!