Pas u školovanju u posjetu prvašićima

Autor: Mirela Majnarić, 19. 5. 2017.

DANAS JE 1.A RAZRED POSJETIO EDISON (EDI)-PAS U ŠKOLOVANJU I GOSPODIN IGOR NJEGOV VOLONTER!
Nakon što smo ranije dogovorili sa Centrom za rehabilitaciju "Silver", učenicima je to bilo iznenađenje! Svatko je htio pomaziti i prošetati Edija
Zadovoljni smo i sretni da smo pomogli Ediju u jednoj "lekciji" socijalizacije (i umorili ga , ili kako je učiteljica Dubravka Šarić rekla: "Edi je danas s nama naučio slovo LJ, kad nauči cijelu abecedu, doći će opet..."

Foto-galerija posjeta Edisona školi

Centar za rehabilitaciju Silver ustanova je socijalne skrbi koja u rehabilitaciju osoba s invaliditetom i djece s teškoćama u razvoju uključuje rad sa psima pomagačima (psi vodiči, rehabilitacijski i terapijski psi).

Pas pomagač svoju prvu godinu odrastanja provodi kod socijalizatora - volontera (u volonterskoj obitelji), gdje se navikava na život u obitelji i na razne životne okolnosti u kojima se budući korisnik psa pomagača može naći, te uči osnovnu poslušnost. Centar Silver osigurava hranu, veterinarsku skrb kao i stručnu pomoć tijekom trajanja socijalizacije.

Po proteku socijalizacije, pas kreće u 8 mjesečni program školovanja, te dolazi 'kući' socijalizatoru - volonterskoj obitelji vikendima, tako da je prilagodba na rastanak i psu i socijalizatoru postepena.

Tijekom socijalizacije, Centar Silver obiteljima pruža stručnu pomoć i podmiruje sve troškove prehrane, opreme i veterinarsku brigu. Program socijalizacije obuhvaća kontinuiranu brigu o volonterskim obiteljima socijalizatora i štenadi smještenoj u obitelji u dobi od 2 mjeseca do 15 - 18 mjeseci starosti, odnosno do ulaska u program školovanja. Socijalizatori dolaze na druženja i učenje u Centar Silver sa psom mjesečno ili po dogovoru.

Važno je napomenuti da psi u socijalizaciji (prema Zakon o kretanju slijepe osobe uz pomoc psa vodiča, Narodne novine br 131 iz '98) imaju pravo pristupa na sva javna mjesta (primjerice: urede, hotele, restorane, banke, pošte, kazališta, koncertne dvorane, športske objekte, tržnice, prodavaonice, škole, visoka učilišta i sl.), te javni prijevoz, bez plaćanja dodatne karte.