> O školi  > Knjižnica

Školska knjižnica

Školska je knjižnica sastavni dio škole i svega onoga što se događa u odgojno-obrazovnom procesu. Srž njezina djelovanja čine sljedeći ciljevi bitni za razvijanje pismenosti, poučavanja, učenja i kulture koji su ujedno i temeljne službe školske knjižnice:

• podržavanje obrazovnih ciljeva onako kako su zacrtani u nastavnom planu i programu,

• razvijanje navike korištenja knjižnice kroz cijeli život, potičući u djece naviku i užitak u čitanju i učenju,

• organiziranje aktivnosti koje potiču kulturnu svijest i osjetljivost, istraživački duh i osobno prosuđivanje,

• suradnja s učenicima, učiteljima, administracijom i roditeljima u postizanju zadaća škole,

• razvijanje svijesti o vrijednostima nacionalne kulture, posebno jezika, umjetnosti i znanosti te vrijednosti multikulturalnosti,

• poticanje duhovnog ozračja škole,

• isticanje načela da su sloboda mišljenja i slobodan pristup informacijama preduvjeti za uspješno i odgovorno sudjelovanje u građanskom demokratskom društvu.

DJELATNOST I ZADAĆE ŠKOLSKE KNJIŽNICE

Djelatnost školske knjižnice ostvaruje se kroz:

• odgojno-obrazovnu djelatnost,

• stručnu knjižničnu djelatnost,

• kulturnu i javnu djelatnost.

ODGOJNO- OBRAZOVNA DJELATNOST

• organizirano i sustavno upoznavanje učenika s knjigom; razvijanje navike posjećivanja knjižnice,

• ispitivanje zanimanja učenika za knjigu,

• pomoć pri izboru knjige i upućivanje u čitanje književnih djela, znanstvene literature i časopisa,

• upućivanje u način i metode rad na istraživačkom zadatcima (uporaba leksikona, enciklopedija, rječnika i dr.),

• organizacija rada s učenicima u slobodnim aktivnostima,

• organizacija nastavnih sati u knjižnici (timski rad),

• pomaganje učenicima u pripremi i obradi zadane teme i referata,

• suradnja s nastavnicima svih nastavnih predmeta i odgojnih područja u nabavi literature i ostalih medija za učenike i nastavnike,

• suradnja s ravnateljicom i stručnim suradnicima s obzirom na nabavu stručne metodičko- pedagoške literature.

STRUČNA KNJIŽNIČNA DJELATNOST

• organizacija i vođenje rada u knjižnici,

• nabava knjiga i ostale informacijske građe,

• knjižnično poslovanje: inventarizacija, signiranje, klasifikacija i katalogizacija, otpis i revizija,

• praćenje i evidencija knjižnog fonda,
• izrada statističkih pokazatelja o uporabi knjižnog fonda,

• izrada popisa literature i bibliografskih podataka za pojedine nastavne predmete,

• sudjelovanje na stručnim sastancima školskih knjižničara;
suradnja s matičnom službom

• suradnja s knjižarama i nakladnicima; suradnja s ostalim knjižnicama

KULTURNA I JAVNA DJELATNOST

• organizacija, priprema i provedba kulturnih sadržaja škole, književni susreti, tematske izložbe i dr.

ŠTO SVE TREBA ZNATI O KNJIŽNICI?

Članstvo i posudba

Kako se postaje član školske knjižnice ?

Svaki je učenik Osnovne škole Zvonka Cara ujedno i član školske knjižnice. Ne plaća se upisnina i ne treba pristanak roditelja.

Što to znači posuditi knjigu ?

Izabrati knjigu, doći do knjižničarke s knjigom i iskaznicom da na iskaznicu učenika kompjutorski evidentira datum posudbe i broj knjige te vratiti knjigu najkasnije za mjesec dana neoštećenu
(!!! kako bi i ostali članovi mogli pročitati tu knjigu ).

Tko s knjigom ode ne zaduživši se, knjigu nije posudio već otuđio.

Odjednom se mogu posuditi najviše dvije knjige, a posudba traje tijekom cijele godine. Za vrijeme ljetnih praznika knjige se ne posuđuju.

Što će se dogoditi ako učenik izgubi ili ošteti knjigu?

Umjesto izgubljene knjige treba kupiti novu, o čemu se treba dogovoriti s knjižničarkom. Učenik koji je jako oštetio knjigu, takvu će knjigu moći zadržati, a umjesto oštećene kupiti novu.

Zašto se ne mogu posuditi sve knjige iz čitaonice ?

U čitaonici se nalaze rječnici, leksikoni, atlasi i drugi različiti priručnici koji se ne čitaju od stranice do stranice, već samo određeni dijelovi. To je tzv. REFERENTNA ZBIRKA. Takvih knjiga knjižnica obično ima samo jedan primjerak i redovito su jako skupe. Budući da se njima može služiti u knjižnici, nema potrebe odnositi ih kući.

Čega još osim knjiga ima u knjižnici?

Dvadesetak naslova časopisa za učenike i učitelje. Knjižnica je pretplaćena na sljedeće časopise: Radost, Smib, Prvi izbor, Modra lasta, National Geographic, National Geograpgic Junior, Merdijani, Priroda, Matematika i škola, Ekološki glasnik,  Školske novine, Napredak, Una terra i dr.

Na sljedećem linku možete pretražiti katalog školske knjižnice i pronaći knjigu za sebe.

Što sve učenici mogu raditi u školskoj knjižnici?

Učenici mogu:

• posuđivati knjige

• čitati knjige i časopise

• služiti se rječnicima

• služiti se leksikonima i enciklopedijama

• gledati TV

• slušati glazbu

• napisati školsku zadaću

• učiti za nastavu

• napraviti referat

• igrati različite društvene igre

• Radno vrijeme:ponedjeljak- petak od 7,30 do 13,30 sati
  • Smještaj:u prizemlju škole
  • Površina:55 m2
  • Oprema:prema standardu
  • Broj čitateljskih mjesta:18
  • Broj računala : 3
  • Broj računala s pristupom internetu:3
  • Veza s internetom:ADSL
  • Program za knjižnično poslovanje: Zaki

Knjižničarka : Mirela Majnarić, mag. bibl.

Knjige su naše najtiše i najvjernije prijateljice, najlakše je doći do njih,
             daju najmudrije savjete i najstrpljivije su učiteljice."

Dođite i uvjerite se, radujemo se vašem dolasku!

SDC10413.jpg
 SDC10416.jpg